probíhá výpočet, čekejte prosím...

řecké pláže

 

I ti nejzarytější milovníci historie a umění se těší, že se v Řecku také vykoupou v moři. Příležitostí je bezpočet a pokud si připustíme, že ideální kombinace mnoha dovolenkových faktorů neexistuje, pravděpodobně se na jedné pláži všichni nepotkáme.

V Řecku jsou pláže až na výjimky veřejné, s volným přístupem. Platí se však slunečníky, lehátka, někde je v ceně i konzumace nápojů. Tyto služby poskytují většinou nejbližší taverny nebo hotely a bývají k dispozici i náhodným příchozím. Nabídka dalšího sportovního vyžití na plážích je pochopitelně také za úhradu. Možnost přinést si na pláž vlastní vybavení a využívat ji zdarma není žádný problém, takto sem přicházejí často i místní obyvatelé.

Ani na cizince se zde nedívají skrz prsty, zapíchne-li si vlastní slunečník a roztáhne prostěradlo poblíž zóny placených lehátek. Další vybavení pláží závisí na stupni turistické infrastruktury, někde se setkáváme s výstražnými vlajkami, se sprchami, sociálními zařízeními i plavčíkem.

Písek se na řeckých plážích střídá s oblázky, často narazíme i na smíšenou pláž. Některé pláže jsou rovné, delší než 10 km, jiné jsou uzavřené mezi skalami a vede k nim často jen pěší cestička. Na mnoha místech Řecka je však pobřeží skalnaté, strmé a nepřístupné. Na neorganizovaných plážích se také můžeme setkat s miniskládkami odpadků a odložených věcí, příslovečný balkánský nepořádek dokáže pořádně narušit jinak romantické zážitky. Budete-li podnikat v neprozkoumaném území cesty autem na pláže, opatrnost je na místě zejména v písčitém terénu, kde může auto snadno uvíznout.

V pobřežních vodách je čilý podmořský život, takže šnorchly a ploutve určitě užijete, v noci vyhlížejí své úlovky z pláží také sportovní rybáři. Řecká moře jsou docela teplá, v sezóně se teplota vody pohybuje mezi 24 - 27 °C (na severu Řecka je sezóna od června do září, na jižních ostrovech od května do října). Z vlastní zkušenosti mohu dodat, že nejdříve jsme se v Řecku (poblíž Athén) koupali v moři 28. února a nejpozději kolem 15. listopadu. Nešlo o žádné otužilecké akce, prostě jen vyšlo počasí.

Návštěvníci Řecka se přou o nejlepší pláže, stejně jako o nejhezčí ostrov nebo místo k pobytu. Každá turistická oblast má své příznivce, a tak o nejkrásnější pláže na pevnině soupeří Olympská riviéra a Chalkidiki, zatímco mezi ostrovy bojuje Lefkáda, Zahynthos, Thassos a Korfu na severu, s Krétou, Rhodosem, Kosem a dalšími turistickými cíli na jihu. Mnoho řeckých pláží je pravidelně oceňováno modrou vlajkou EU za čistotu vody. Je-li mezi nimi i pláž, na kterou se chystáte právě vy, můžete zjistit zde.

 

autor stránky: Mirka

poslední­ aktualizace: 23.10.2014

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace