probíhá výpočet, čekejte prosím...

Pro cestovatele -> Místopisy -> Peloponés

Pevnost Pylos (Navarino)

kraj: Peloponés, region: Messinia

autor: Pavel, zadáno: 21.10.2018, poslední aktualizace: 21.10.2018, zobrazeno: 339 x

Dne 20.10.1827 se odehrála námořní bitva v zátoce Navarino mezi spojeneckým loďstvem (V.Británie, Francie, Rusko) a Osmany podpořenými Egyptem. Ve hře byl tehdy řecký boj o samostatnost a svržení osmanské nadvlády, která jej potlačovala různými zvěrstvy na civilním obyvatelstvu. Této bitvě předcházela rozporuplná politika angličanů, kteří by byli sice rádi kdyby se zabránilo vlivu Rusů tím, že by Řecko zůstalo pod vlivem Osmanů, ale zároveň nemohli pod nátlakem veřejného mínění akceptovat co se na řeckém území pod nadvládou Osmanů dělo. Bitva skončila, tak trochu nežádoucím, vítězstvím spojenců a zničením osmansko-egyptské flotily. Do vítězného konce boje Řeků za osamostatnění a svržení nadvlády Osmanů sice bylo ještě daleko, nicméně tahle námořní bitva byla významný krok, který k tomuto přispěl. Více se můžete dočíst ZDE nebo ZDE.

 

S touto událostí je úzce spjata pevnost Neokastro (nová pevnost - italsky Navarino), která byla v době bitvy v rukou Osmanů (sultán Ibrahim Paša) a střežila jižní vjezd do zátoky. O samotném zapojení do bojové činnosti v  uvedené události jsem přímé zmínky nenašel, nicméně je to přinejmenším její němý svědek, jehož kamenné zdi zde stojí dodnes.

Dané místo jsem navštívil v druhé polovině června 2018 a tentokrát jsem si hlídal, aby nebylo pondělí, kdy jsou řecké památky uzavřeny (poprvé jsem zde byl 2015 a koukal jsem akorát na zavřený vrata). Pevnost samotná mne překvapila svojí rozlohou i velmi pěkně zrekontruovanou horní části citadely, ze které je pěkný pohled na zátoku. Bylo na co koukat, protože součástí této památky je venkovní expozice, kostel i pěkné muzeum, které se věnuje celé přilehlé oblasti a objasňuje tak různé souvislosti. Bohužel, jak můžete vidět na některých fotografiích, začátkem června 2018 postihl pevnost i její okolí požár, který z velké části zdevastoval zdejší zeleň a pohled byl proto místy velmi smutný. Přes tento handycap však stálo za to uvedenou pevnost navštívit. Zeleň se po požáru obvykle vzpamatovává velmi rychle, takže příští rok po něm spatříte velmi málo.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace