probíhá výpočet, čekejte prosím...

Pro cestovatele -> Místopisy -> Peloponés

Gialova

kraj: Peloponés, region: Messinia

autor: Pavel, zadáno: 1.10.2018, poslední aktualizace: 3.10.2018, zobrazeno: 317 x

Sezóna končí a začíná období vzpomínek a nových místopisů na našem serveru. Gialova se mi zaryla  nesmazatelným písmem do mého srdce hlavně díky příjemnému kempu, kde jsem letos opět pobýval několik dní a ke kterému se vrátím o trochu níže. Je to malá osada v jihozápadní části Peloponésu u města Pilos s upravenou městskou pláží a malou promenádou lemovanou několika restauracemi s venkovními "zahrádkami" pro příjemné posezení třeba u Frapé.

Kemp Erodios se nachází asi 1,8 km od samotného městečka a z toho tak 1 km po vcelku rušné silnici bez chodníků, což zabere asi 20 minut chůze. Možná se to dá projít i po písečné pláži, což je kousíček, ale tu v jednu chvíli protíná místní potok, který může být ve "vlhčí" době nepřekonatelnou překážkou.

Jako základnu pro výlety do okolí jsem si toto místo zvolil proto, že kousek na sever je zátoka Voidokilia (o které jsem informoval již loni). Deset kilometrů na jih je zase město Pilos s pěknou pevností (zveřejním později) a další podobnou historickou památku můžete najít ještě asi o 30 kilometrů dál a ta je ve městečku Methoni. Mým hlavním cílem však bylo letos Mani a to se vcelku taky dalo, byť jsem věděl, že tam budu muset pro rozsáhlost tohoto kraje někde přenocovat. Samotný kemp mne zaujal už předloni klidným prostředím a pěknou přilehlou pláží. Výhodou jsou "krytá" stanoviště pro vozidlo a stan, kdy síťovina chrání plátěný příbytek před jinak nemilosrdně spalujícími paprsky slunce. Pravda, byl jsem zde vždy v druhé polovině června a to sezóna teprve začíná, tak proto možná byl větší klid. Když jsem odjížděl, na sloupech jednotlivých stanovišť pro stany se začaly objevovat cedule s rezervacemi, předznamenávající možnost, že s příchodem sezóny zde bude podstatně rušněji a rezervace místa bude asi nutná. Za auto, malý stan a moji maličkost jsem platil 14,-Euro na noc. Sprchy a další sociální zařízení bylo čisté a upravené. Je však třeba vzít sebou záchodové prkénko :-) které není z hygienických důvodů ani v jiných kempech, co jsem kdy v Řecku pobýval.

Když jsem letos z Gialova odjížděl, vařil jsem si ranní kávu u auta.. Najednou se začalo vše neskutečně třást a mně zprvu problesklo hlavou, že s autem začíná nějak lomcovat vítr.. Jenže já neseděl v autě, ale na skládacím křesílku a zemi. Už je to tak, zažil jsem své první větší zemětřesení. Asi 30 km odtud bylo jeho epicentrum o síle přes 5 st. RS, což mi sdělil telefonicky Mirin. Vše trvalo tři až pět vteřin.  Já nikdy nic podobného nezažil a byl proto jak zařezaný. Člověk si najednou připadá naprosto bezmocný proti této síle přírody. Koukali jsme po sobě s ostatními návštěvníky kempu  a zaraženě mlčeli. Asi hodinu poté, co jsem měl již sbaleno, začali najednou výt v kempu psi, kteří byli doposud klidní a vše najednou nepřirozeně ztichlo. To už sem byl vnímavější a začal tušit, že k něčemu opět dojde. Skočil jsem do auta a byl v mžiku pryč.. Později jsem se dozvěděl, že tři minuty poté došlo přímo pod Gialovou k otřesům o síle 2,9 RS.

Dovětek.. Zemětřesení, které jsem zažil nemělo žádné následky, ani ty minimální, třeba ve formě nějakých prasklin na stavbách kempu (..a že se to třáslo hodně, u nás by spadla půlka baráků).. Zemětřesení nebylo věcí místa, ale spíše náhody, kdy Stejně jako jinde v Řecku jsou podobné otřesy vcelku běžnou záležitostí a o síle přes 4 st.RS je jich evidováno ročně asi 40 +/-. Menších otřesů je zaznamenáváno v této zemi podstatně víc, protože Řecko jako takové je tektonicky neklidná zem. Osobně to byl můj první zážitek s tímto jevem, přesto že jsem v Řecku už pobyl více než rok (součet všech dní strávených o dovolených). Pokud však pojedu znovu na Peloponés (a já věřím, že ano), místo své základny zvolím opět stejný. V kempu Erodios mi bylo moc fajn a rád se tam vrátím.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace